E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwergéiss-en übergiessen (D)verser sur (F)
Stammformen iwwergéiss-eniwwergéiss-tiwwergoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwergéiss-en
duiwwergéis-s
hien/si,hatt/etiwwergéiss-t
miriwwergéiss-en
diriwwergéiss-t
siiwwergéiss-en
Passé composé
echhunniwwergoss
duhuesiwwergoss
hien/si,hatt/ethuetiwwergoss
mirhunniwwergoss
dirhuttiwwergoss
sihunniwwergoss
Plus-que-parfait
echhatiwwergoss
duhasiwwergoss
hien/si,hatt/ethatiwwergoss
mirhateniwwergoss
dirhatiwwergoss
sihateniwwergoss
Futur I
echwäert iwwergéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwergéiss-en
dugéifsiwwergéiss-en
hien/si,hatt/etgéifiwwergéiss-en
mirgéifeniwwergéiss-en
dirgéiftiwwergéiss-en
sigéifeniwwergéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwergoss
duhässiwwergoss
hien/si,hatt/ethättiwwergoss
mirhätteniwwergoss
dirhättiwwergoss
sihätteniwwergoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergéiss!
Plurieliwwergéiss-t!
iwwergoss
iwwergéiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéiss-enausgéiss-enbegéiss-enëmgéiss-engéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles