E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofbäiss-en abbeißen (D)mordre, arracher (F)to bite off (E)
Stammformen erofbäiss-enbäiss-t eroferofge-bass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäiss-en erof
dubäis-s erof
hien/si,hatt/etbäiss-t erof
mirbäiss-en erof
dirbäiss-t erof
sibäiss-en erof
Passé composé
echhunnerofge-bass
duhueserofge-bass
hien/si,hatt/ethueterofge-bass
mirhunnerofge-bass
dirhutterofge-bass
sihunnerofge-bass
Plus-que-parfait
echhaterofge-bass
duhaserofge-bass
hien/si,hatt/ethaterofge-bass
mirhatenerofge-bass
dirhaterofge-bass
sihatenerofge-bass
Futur I
echwäert erofbäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-bass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofbäiss-en
dugéifserofbäiss-en
hien/si,hatt/etgéiferofbäiss-en
mirgéifenerofbäiss-en
dirgéifterofbäiss-en
sigéifenerofbäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-bass
duhässerofge-bass
hien/si,hatt/ethätterofge-bass
mirhättenerofge-bass
dirhätterofge-bass
sihättenerofge-bass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss erof!
Plurielbäiss-t erof!
erofge-bass
erofbäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäiss-enbäiss-enderduerchbäiss-endrabäiss-enduerchbäiss-enfestbäiss-enofbäiss-enopbäiss-enubäiss-enverbäiss-enzerbäiss-enzoubäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles