E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

géiss-en gießen (D)verser (F)water, pour (E)verter, deitar, vazar (P)
Stammformen géiss-engéiss-tge-goss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgéiss-en
dugéis-s
hien/si,hatt/etgéiss-t
mirgéiss-en
dirgéiss-t
sigéiss-en
Passé composé
echhuge-goss
duhuesge-goss
hien/si,hatt/ethuetge-goss
mirhuge-goss
dirhuttge-goss
sihuge-goss
Plus-que-parfait
echhatge-goss
duhasge-goss
hien/si,hatt/ethatge-goss
mirhatege-goss
dirhatge-goss
sihatege-goss
Futur I
echwäert géiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-goss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgéiss-en
dugéifsgéiss-en
hien/si,hatt/etgéifgéiss-en
mirgéifegéiss-en
dirgéiftgéiss-en
sigéifegéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-goss
duhässge-goss
hien/si,hatt/ethättge-goss
mirhättege-goss
dirhättge-goss
sihättege-goss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergéiss!
Plurielgéiss-t!
ge-goss
géiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéiss-enausgéiss-enbegéiss-enëmgéiss-eniwwergéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles