E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

geléngen gelingen (D)réussir (F)succeed (E)sair bem (P)
Stammformen geléngengeléngtgelongen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeléngen
dugeléngs
hien/si,hatt/etgeléngt
mirgeléngen
dirgeléngt
sigeléngen
Passé composé
echsigelongen
dubassgelongen
hien/si,hatt/etassgelongen
mirsigelongen
dirsiddgelongen
sisigelongen
Plus-que-parfait
echwargelongen
duwaarsgelongen
hien/si,hatt/etwargelongen
mirwaregelongen
dirwaartgelongen
siwaregelongen
Futur I
echwäert geléngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelonge sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeléngen
dugéifsgeléngen
hien/si,hatt/etgéifgeléngen
mirgéifegeléngen
dirgéiftgeléngen
sigéifegeléngen
Conditionnel Passé composé
echwiergelongen
duwiersgelongen
hien/si,hatt/etwiergelongen
mirwieregelongen
dirwiertgelongen
siwieregelongen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeléng!
Plurielgeléngt!
gelongen
geléngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
nur in einige Formen möglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles