E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergėllen vergelten (D)revaloir, rendre (F)
Stammformen vergėllenvergėlltvergollt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für Partizip: gollt
Indikativ Aktiv
Présent
echvergėllen
duvergėlls
hien/si,hatt/etvergėllt
mirvergėllen
dirvergėllt
sivergėllen
Passé composé
echhuvergollt
duhuesvergollt
hien/si,hatt/ethuetvergollt
mirhuvergollt
dirhuttvergollt
sihuvergollt
Plus-que-parfait
echhatvergollt
duhasvergollt
hien/si,hatt/ethatvergollt
mirhatevergollt
dirhatvergollt
sihatevergollt
Futur I
echwäert vergėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergollt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergėllen
dugéifsvergėllen
hien/si,hatt/etgéifvergėllen
mirgéifevergėllen
dirgéiftvergėllen
sigéifevergėllen
Conditionnel Passé composé
echhättvergollt
duhässvergollt
hien/si,hatt/ethättvergollt
mirhättevergollt
dirhättvergollt
sihättevergollt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergėll!
Plurielvergėllt!
vergollt
vergėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles