E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergėll-en vergelten (D)revaloir, rendre (F)
Stammformen vergėll-envergėll-tvergoll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für Partizip: gollt
Indikativ Aktiv
Présent
echvergėll-en
duvergėll-s
hien/si,hatt/etvergėll-t
mirvergėll-en
dirvergėll-t
sivergėll-en
Passé composé
echhuvergoll-t
duhuesvergoll-t
hien/si,hatt/ethuetvergoll-t
mirhuvergoll-t
dirhuttvergoll-t
sihuvergoll-t
Plus-que-parfait
echhatvergoll-t
duhasvergoll-t
hien/si,hatt/ethatvergoll-t
mirhatevergoll-t
dirhatvergoll-t
sihatevergoll-t
Futur I
echwäert vergėll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergoll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergėll-en
dugéifsvergėll-en
hien/si,hatt/etgéifvergėll-en
mirgéifevergėll-en
dirgéiftvergėll-en
sigéifevergėll-en
Conditionnel Passé composé
echhättvergoll-t
duhässvergoll-t
hien/si,hatt/ethättvergoll-t
mirhättevergoll-t
dirhättvergoll-t
sihättevergoll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergėll!
Plurielvergėll-t!
vergoll-t
vergėll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gėll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles