E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gėllen gelten (D)valoir, compter (F)be valid (E)valer (P)
Stammformen gėllengėlltgegollt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für Partizip: gollt, gegėllt
Indikativ Aktiv
Présent
echgėllen
dugėlls
hien/si,hatt/etgėllt
mirgėllen
dirgėllt
sigėllen
Passé composé
echhugegollt
duhuesgegollt
hien/si,hatt/ethuetgegollt
mirhugegollt
dirhuttgegollt
sihugegollt
Plus-que-parfait
echhatgegollt
duhasgegollt
hien/si,hatt/ethatgegollt
mirhategegollt
dirhatgegollt
sihategegollt
Futur I
echwäert gėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegollt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgėllen
dugéifsgėllen
hien/si,hatt/etgéifgėllen
mirgéifegėllen
dirgéiftgėllen
sigéifegėllen
Conditionnel Passé composé
echhättgegollt
duhässgegollt
hien/si,hatt/ethättgegollt
mirhättegegollt
dirhättgegollt
sihättegegollt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergėll!
Plurielgėllt!
gegollt
gėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles