E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

generéieren erzeugen (D)générer (F)
Stammformen generéierengeneréiertgeneréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeneréieren
dugeneréiers
hien/si,hatt/etgeneréiert
mirgeneréieren
dirgeneréiert
sigeneréieren
Passé composé
echhugeneréiert
duhuesgeneréiert
hien/si,hatt/ethuetgeneréiert
mirhugeneréiert
dirhuttgeneréiert
sihugeneréiert
Plus-que-parfait
echhatgeneréiert
duhasgeneréiert
hien/si,hatt/ethatgeneréiert
mirhategeneréiert
dirhatgeneréiert
sihategeneréiert
Futur I
echwäert generéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert generéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeneréieren
dugéifsgeneréieren
hien/si,hatt/etgéifgeneréieren
mirgéifegeneréieren
dirgéiftgeneréieren
sigéifegeneréieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeneréiert
duhässgeneréiert
hien/si,hatt/ethättgeneréiert
mirhättegeneréiert
dirhättgeneréiert
sihättegeneréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeneréier!
Plurielgeneréiert!
generéiert
generéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles