E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

generaliséieren verallgemeinern (D)généraliser (F)
Stammformen generaliséierengeneraliséiertgeneraliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeneraliséieren
dugeneraliséiers
hien/si,hatt/etgeneraliséiert
mirgeneraliséieren
dirgeneraliséiert
sigeneraliséieren
Passé composé
echhugeneraliséiert
duhuesgeneraliséiert
hien/si,hatt/ethuetgeneraliséiert
mirhugeneraliséiert
dirhuttgeneraliséiert
sihugeneraliséiert
Plus-que-parfait
echhatgeneraliséiert
duhasgeneraliséiert
hien/si,hatt/ethatgeneraliséiert
mirhategeneraliséiert
dirhatgeneraliséiert
sihategeneraliséiert
Futur I
echwäert generaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert generaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeneraliséieren
dugéifsgeneraliséieren
hien/si,hatt/etgéifgeneraliséieren
mirgéifegeneraliséieren
dirgéiftgeneraliséieren
sigéifegeneraliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeneraliséiert
duhässgeneraliséiert
hien/si,hatt/ethättgeneraliséiert
mirhättegeneraliséiert
dirhättgeneraliséiert
sihättegeneraliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeneraliséier!
Plurielgeneraliséiert!
generaliséiert
generaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles