E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

generalis-éier-en verallgemeinern (D)généraliser (F)
Stammformen generalis-éier-engeneralis-éier-tgeneralis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeneralis-éier-en
dugeneralis-éier-s
hien/si,hatt/etgeneralis-éier-t
mirgeneralis-éier-en
dirgeneralis-éier-t
sigeneralis-éier-en
Passé composé
echhugeneralis-éier-t
duhuesgeneralis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgeneralis-éier-t
mirhugeneralis-éier-t
dirhuttgeneralis-éier-t
sihugeneralis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgeneralis-éier-t
duhasgeneralis-éier-t
hien/si,hatt/ethatgeneralis-éier-t
mirhategeneralis-éier-t
dirhatgeneralis-éier-t
sihategeneralis-éier-t
Futur I
echwäert generalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert generalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeneralis-éier-en
dugéifsgeneralis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgeneralis-éier-en
mirgéifegeneralis-éier-en
dirgéiftgeneralis-éier-en
sigéifegeneralis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgeneralis-éier-t
duhässgeneralis-éier-t
hien/si,hatt/ethättgeneralis-éier-t
mirhättegeneralis-éier-t
dirhättgeneralis-éier-t
sihättegeneralis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeneralis-éier!
Plurielgeneralis-éier-t!
generalis-éier-t
generalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles