E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gėnnen gönnen (D)accorder (F)
Stammformen gėnnengėnntgegėnnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgėnnen
dugėnns
hien/si,hatt/etgėnnt
mirgėnnen
dirgėnnt
sigėnnen
Passé composé
echhugegėnnt
duhuesgegėnnt
hien/si,hatt/ethuetgegėnnt
mirhugegėnnt
dirhuttgegėnnt
sihugegėnnt
Plus-que-parfait
echhatgegėnnt
duhasgegėnnt
hien/si,hatt/ethatgegėnnt
mirhategegėnnt
dirhatgegėnnt
sihategegėnnt
Futur I
echwäert gėnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegėnnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgėnnen
dugéifsgėnnen
hien/si,hatt/etgéifgėnnen
mirgéifegėnnen
dirgéiftgėnnen
sigéifegėnnen
Conditionnel Passé composé
echhättgegėnnt
duhässgegėnnt
hien/si,hatt/ethättgegėnnt
mirhättegegėnnt
dirhättgegėnnt
sihättegegėnnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergėnn!
Plurielgėnnt!
gegėnnt
gėnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles