E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gėnn-en gönnen (D)accorder (F)
Stammformen gėnn-engėnn-tge-gėnn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgėnn-en
dugėnn-s
hien/si,hatt/etgėnn-t
mirgėnn-en
dirgėnn-t
sigėnn-en
Passé composé
echhuge-gėnn-t
duhuesge-gėnn-t
hien/si,hatt/ethuetge-gėnn-t
mirhuge-gėnn-t
dirhuttge-gėnn-t
sihuge-gėnn-t
Plus-que-parfait
echhatge-gėnn-t
duhasge-gėnn-t
hien/si,hatt/ethatge-gėnn-t
mirhatege-gėnn-t
dirhatge-gėnn-t
sihatege-gėnn-t
Futur I
echwäert gėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gėnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgėnn-en
dugéifsgėnn-en
hien/si,hatt/etgéifgėnn-en
mirgéifegėnn-en
dirgéiftgėnn-en
sigéifegėnn-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gėnn-t
duhässge-gėnn-t
hien/si,hatt/ethättge-gėnn-t
mirhättege-gėnn-t
dirhättge-gėnn-t
sihättege-gėnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergėnn!
Plurielgėnn-t!
ge-gėnn-t
gėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles