E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

geréieren verwalten (D)gérer (F)
Stammformen geréierengeréiertgeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeréieren
dugeréiers
hien/si,hatt/etgeréiert
mirgeréieren
dirgeréiert
sigeréieren
Passé composé
echhugeréiert
duhuesgeréiert
hien/si,hatt/ethuetgeréiert
mirhugeréiert
dirhuttgeréiert
sihugeréiert
Plus-que-parfait
echhatgeréiert
duhasgeréiert
hien/si,hatt/ethatgeréiert
mirhategeréiert
dirhatgeréiert
sihategeréiert
Futur I
echwäert geréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeréieren
dugéifsgeréieren
hien/si,hatt/etgéifgeréieren
mirgéifegeréieren
dirgéiftgeréieren
sigéifegeréieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeréiert
duhässgeréiert
hien/si,hatt/ethättgeréiert
mirhättegeréiert
dirhättgeréiert
sihättegeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeréier!
Plurielgeréiert!
geréiert
geréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles