E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gėschten
Stammformen gėschtengėschtgegėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgėschten
dugėschts
hien/si,hatt/etgėscht
mirgėschten
dirgėscht
sigėschten
Passé composé
echhugegėscht
duhuesgegėscht
hien/si,hatt/ethuetgegėscht
mirhugegėscht
dirhuttgegėscht
sihugegėscht
Plus-que-parfait
echhatgegėscht
duhasgegėscht
hien/si,hatt/ethatgegėscht
mirhategegėscht
dirhatgegėscht
sihategegėscht
Futur I
echwäert gėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgėschten
dugéifsgėschten
hien/si,hatt/etgéifgėschten
mirgéifegėschten
dirgéiftgėschten
sigéifegėschten
Conditionnel Passé composé
echhättgegėscht
duhässgegėscht
hien/si,hatt/ethättgegėscht
mirhättegegėscht
dirhättgegėscht
sihättegegėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergėscht!
Plurielgėscht!
gegėscht
gėschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles