E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausgesinn aussehen (D)avoir l'air de (F)
Stammformen ausgesinngesit ausausgesinn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgesinn aus
dugesis aus
hien/si,hatt/etgesit aus
mirgesinn aus
dirgesitt aus
sigesinn aus
Prtrit
echgesouch aus
dugesouchs aus
hien/si,hatt/etgesouch aus
mirgesouchen aus
dirgesoucht aus
sigesouchen aus
Pass compos
echhunnausgesinn
duhuesausgesinn
hien/si,hatt/ethuetausgesinn
mirhunnausgesinn
dirhuttausgesinn
sihunnausgesinn
Plus-que-parfait
echhatausgesinn
duhasausgesinn
hien/si,hatt/ethatausgesinn
mirhatenausgesinn
dirhatausgesinn
sihatenausgesinn
Futur I
echwäert ausgesinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgesinn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgesich aus
dugesichs aus
hien/si,hatt/etgesich aus
mirgesichen aus
dirgesicht aus
sigesichen aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgesinn
dugéifsausgesinn
hien/si,hatt/etgéifausgesinn
mirgéifenausgesinn
dirgéiftausgesinn
sigéifenausgesinn
Conditionnel Pass compos
echhttausgesinn
duhssausgesinn
hien/si,hatt/ethttausgesinn
mirhttenausgesinn
dirhttausgesinn
sihttenausgesinn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergesi aus!
Plurielgesitt aus!
ausgesinn
ausgesinn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agesinnerausgesinnermgesinngesinnofgesinnugesinnvirgesinn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles