E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermgesinn wiedersehen (D)revoir (F)
Stammformen ermgesinngesit ermermgesinn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgesinn erm
dugesis erm
hien/si,hatt/etgesit erm
mirgesinn erm
dirgesitt erm
sigesinn erm
Prtrit
echgesouch erm
dugesouchs erm
hien/si,hatt/etgesouch erm
mirgesouchen erm
dirgesoucht erm
sigesouchen erm
Pass compos
echhunnermgesinn
duhuesermgesinn
hien/si,hatt/ethuetermgesinn
mirhunnermgesinn
dirhuttermgesinn
sihunnermgesinn
Plus-que-parfait
echhatermgesinn
duhasermgesinn
hien/si,hatt/ethatermgesinn
mirhatenermgesinn
dirhatermgesinn
sihatenermgesinn
Futur I
echwäert ermgesinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgesinn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgesich erm
dugesichs erm
hien/si,hatt/etgesich erm
mirgesichen erm
dirgesicht erm
sigesichen erm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermgesinn
dugéifsermgesinn
hien/si,hatt/etgéifermgesinn
mirgéifenermgesinn
dirgéiftermgesinn
sigéifenermgesinn
Conditionnel Pass compos
echhttermgesinn
duhssermgesinn
hien/si,hatt/ethttermgesinn
mirhttenermgesinn
dirhttermgesinn
sihttenermgesinn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergesi erm!
Plurielgesitt erm!
ermgesinn
ermgesinn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agesinnausgesinnerausgesinngesinnofgesinnugesinnvirgesinn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles