E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gesinn sehen (D)voir (F)see (E)ver (P)
Stammformen gesinngesi-tge-sinn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgesinn
dugesi-s
hien/si,hatt/etgesi-t
mirgesinn
dirgesi-t-t
sigesinn
Prtrit
echgesouch
dugesouch-s
hien/si,hatt/etgesouch
mirgesouch-en
dirgesouch-t
sigesouch-en
Pass compos
echhuge-sinn
duhuesge-sinn
hien/si,hatt/ethuetge-sinn
mirhuge-sinn
dirhuttge-sinn
sihuge-sinn
Plus-que-parfait
echhatge-sinn
duhasge-sinn
hien/si,hatt/ethatge-sinn
mirhatege-sinn
dirhatge-sinn
sihatege-sinn
Futur I
echwäert gesinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sinn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgesich
dugesich-s
hien/si,hatt/etgesich
mirgesich-en
dirgesich-t
sigesich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgesinn
dugéifsgesinn
hien/si,hatt/etgéifgesinn
mirgéifegesinn
dirgéiftgesinn
sigéifegesinn
Conditionnel Pass compos
echhttge-sinn
duhssge-sinn
hien/si,hatt/ethttge-sinn
mirhättege-sinn
dirhttge-sinn
sihättege-sinn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergesi!
Plurielgesi-tt!
ge-sinn
gesinn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agesinnausgesinnerausgesinnermgesinnofgesinnugesinnvirgesinn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles