E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gestikul-éier-en gestikulieren (D)gesticuler (F)
Stammformen gestikul-éier-engestikul-éier-tgestikul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgestikul-éier-en
dugestikul-éier-s
hien/si,hatt/etgestikul-éier-t
mirgestikul-éier-en
dirgestikul-éier-t
sigestikul-éier-en
Passé composé
echhugestikul-éier-t
duhuesgestikul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgestikul-éier-t
mirhugestikul-éier-t
dirhuttgestikul-éier-t
sihugestikul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgestikul-éier-t
duhasgestikul-éier-t
hien/si,hatt/ethatgestikul-éier-t
mirhategestikul-éier-t
dirhatgestikul-éier-t
sihategestikul-éier-t
Futur I
echwäert gestikul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestikul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgestikul-éier-en
dugéifsgestikul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgestikul-éier-en
mirgéifegestikul-éier-en
dirgéiftgestikul-éier-en
sigéifegestikul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgestikul-éier-t
duhässgestikul-éier-t
hien/si,hatt/ethättgestikul-éier-t
mirhättegestikul-éier-t
dirhättgestikul-éier-t
sihättegestikul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergestikul-éier!
Plurielgestikul-éier-t!
gestikul-éier-t
gestikul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles