E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergėtteren vergöttern (D)diviniser (F)
Stammformen vergėtterenvergėttertvergėttert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvergėtteren
duvergėtters
hien/si,hatt/etvergėttert
mirvergėtteren
dirvergėttert
sivergėtteren
Passé composé
echhuvergėttert
duhuesvergėttert
hien/si,hatt/ethuetvergėttert
mirhuvergėttert
dirhuttvergėttert
sihuvergėttert
Plus-que-parfait
echhatvergėttert
duhasvergėttert
hien/si,hatt/ethatvergėttert
mirhatevergėttert
dirhatvergėttert
sihatevergėttert
Futur I
echwäert vergėtteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergėttert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergėtteren
dugéifsvergėtteren
hien/si,hatt/etgéifvergėtteren
mirgéifevergėtteren
dirgéiftvergėtteren
sigéifevergėtteren
Conditionnel Passé composé
echhättvergėttert
duhässvergėttert
hien/si,hatt/ethättvergėttert
mirhättevergėttert
dirhättvergėttert
sihättevergėttert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergėttert!
Plurielvergėttert!
vergėttert
vergėtteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles