E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofgierksen herunterwrgen (D)avaler avec difficult (F)
Stammformen erofgierksengierkst eroferofgegierkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgierksen erof
dugierks erof
hien/si,hatt/etgierkst erof
mirgierksen erof
dirgierkst erof
sigierksen erof
Pass compos
echhunnerofgegierkst
duhueserofgegierkst
hien/si,hatt/ethueterofgegierkst
mirhunnerofgegierkst
dirhutterofgegierkst
sihunnerofgegierkst
Plus-que-parfait
echhaterofgegierkst
duhaserofgegierkst
hien/si,hatt/ethaterofgegierkst
mirhatenerofgegierkst
dirhaterofgegierkst
sihatenerofgegierkst
Futur I
echwäert erofgierksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgegierkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofgierksen
dugéifserofgierksen
hien/si,hatt/etgéiferofgierksen
mirgéifenerofgierksen
dirgéifterofgierksen
sigéifenerofgierksen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgegierkst
duhsserofgegierkst
hien/si,hatt/ethtterofgegierkst
mirhttenerofgegierkst
dirhtterofgegierkst
sihttenerofgegierkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergierks erof!
Plurielgierkst erof!
erofgegierkst
erofgierksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gierksen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles