E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gierksen wrgen (D)trangler (F)
Stammformen gierksengierkstgegierkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgierksen
dugierks
hien/si,hatt/etgierkst
mirgierksen
dirgierkst
sigierksen
Pass compos
echhugegierkst
duhuesgegierkst
hien/si,hatt/ethuetgegierkst
mirhugegierkst
dirhuttgegierkst
sihugegierkst
Plus-que-parfait
echhatgegierkst
duhasgegierkst
hien/si,hatt/ethatgegierkst
mirhategegierkst
dirhatgegierkst
sihategegierkst
Futur I
echwäert gierksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegierkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgierksen
dugéifsgierksen
hien/si,hatt/etgéifgierksen
mirgéifegierksen
dirgéiftgierksen
sigéifegierksen
Conditionnel Pass compos
echhttgegierkst
duhssgegierkst
hien/si,hatt/ethttgegierkst
mirhättegegierkst
dirhttgegierkst
sihättegegierkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergierks!
Plurielgierkst!
gegierkst
gierksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofgierksen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles