E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gierks-en wrgen (D)trangler (F)
Stammformen gierks-engierks-tge-gierks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgierks-en
dugierk-s
hien/si,hatt/etgierks-t
mirgierks-en
dirgierks-t
sigierks-en
Pass compos
echhuge-gierks-t
duhuesge-gierks-t
hien/si,hatt/ethuetge-gierks-t
mirhuge-gierks-t
dirhuttge-gierks-t
sihuge-gierks-t
Plus-que-parfait
echhatge-gierks-t
duhasge-gierks-t
hien/si,hatt/ethatge-gierks-t
mirhatege-gierks-t
dirhatge-gierks-t
sihatege-gierks-t
Futur I
echwäert gierks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gierks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgierks-en
dugéifsgierks-en
hien/si,hatt/etgéifgierks-en
mirgéifegierks-en
dirgéiftgierks-en
sigéifegierks-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gierks-t
duhssge-gierks-t
hien/si,hatt/ethttge-gierks-t
mirhättege-gierks-t
dirhttge-gierks-t
sihättege-gierks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergierks!
Plurielgierks-t!
ge-gierks-t
gierks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofgierks-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles