E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gierwen gerben (D)tanner (F)
Stammformen gierwengierftgegierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgierwen
dugierfs
hien/si,hatt/etgierft
mirgierwen
dirgierft
sigierwen
Pass compos
echhugegierft
duhuesgegierft
hien/si,hatt/ethuetgegierft
mirhugegierft
dirhuttgegierft
sihugegierft
Plus-que-parfait
echhatgegierft
duhasgegierft
hien/si,hatt/ethatgegierft
mirhategegierft
dirhatgegierft
sihategegierft
Futur I
echwäert gierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgierwen
dugéifsgierwen
hien/si,hatt/etgéifgierwen
mirgéifegierwen
dirgéiftgierwen
sigéifegierwen
Conditionnel Pass compos
echhttgegierft
duhssgegierft
hien/si,hatt/ethttgegierft
mirhättegegierft
dirhttgegierft
sihättegegierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergierf!
Plurielgierft!
gegierft
gierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles