E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gierw-en gerben (D)tanner (F)
Stammformen gierw-engierf-tge-gierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgierw-en
dugierf-s
hien/si,hatt/etgierf-t
mirgierw-en
dirgierf-t
sigierw-en
Pass compos
echhuge-gierf-t
duhuesge-gierf-t
hien/si,hatt/ethuetge-gierf-t
mirhuge-gierf-t
dirhuttge-gierf-t
sihuge-gierf-t
Plus-que-parfait
echhatge-gierf-t
duhasge-gierf-t
hien/si,hatt/ethatge-gierf-t
mirhatege-gierf-t
dirhatge-gierf-t
sihatege-gierf-t
Futur I
echwäert gierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgierw-en
dugéifsgierw-en
hien/si,hatt/etgéifgierw-en
mirgéifegierw-en
dirgéiftgierw-en
sigéifegierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gierf-t
duhssge-gierf-t
hien/si,hatt/ethttge-gierf-t
mirhättege-gierf-t
dirhttge-gierf-t
sihättege-gierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergierf!
Plurielgierf-t!
ge-gierf-t
gierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles