E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausginn ausgeben (D)dpenser (F)
Stammformen ausginngtt ausausginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn aus
dugs-s aus
hien/si,hatt/etgtt aus
mirginn aus
dirgit-t aus
siginn aus
Prtrit
echgouf aus
dugouf-s aus
hien/si,hatt/etgouf aus
mirgouf-en aus
dirgouf-t aus
sigouf-en aus
Pass compos
echhunnausginn
duhuesausginn
hien/si,hatt/ethuetausginn
mirhunnausginn
dirhuttausginn
sihunnausginn
Plus-que-parfait
echhatausginn
duhasausginn
hien/si,hatt/ethatausginn
mirhatenausginn
dirhatausginn
sihatenausginn
Futur I
echwäert ausginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif aus
dugif-s aus
hien/si,hatt/etgif aus
mirgif-en aus
dirgif-t aus
sigif-en aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausginn
dugéifsausginn
hien/si,hatt/etgéifausginn
mirgéifenausginn
dirgéiftausginn
sigéifenausginn
Conditionnel Pass compos
echhttausginn
duhssausginn
hien/si,hatt/ethttausginn
mirhttenausginn
dirhttausginn
sihttenausginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff aus!
Plurielgit-t aus!
ausginn
ausginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles