E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäiginn hinzugeben, nachgeben (D)adjoindre, céder (F)
Stammformen bäiginngëtt bäibäiginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgi bäi
dugës-s bäi
hien/si,hatt/etgëtt bäi
mirgi bäi
dirgit-t bäi
sigi bäi
Prétérit
echgouf bäi
dugouf-s bäi
hien/si,hatt/etgouf bäi
mirgouf-e bäi
dirgouf-t bäi
sigouf-e bäi
Passé composé
echhubäiginn
duhuesbäiginn
hien/si,hatt/ethuetbäiginn
mirhubäiginn
dirhuttbäiginn
sihubäiginn
Plus-que-parfait
echhatbäiginn
duhasbäiginn
hien/si,hatt/ethatbäiginn
mirhatebäiginn
dirhatbäiginn
sihatebäiginn
Futur I
echwäert bäiginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäiginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäi
dugéif-s bäi
hien/si,hatt/etgéif bäi
mirgéif-e bäi
dirgéif-t bäi
sigéif-e bäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäiginn
dugéifsbäiginn
hien/si,hatt/etgéifbäiginn
mirgéifebäiginn
dirgéiftbäiginn
sigéifebäiginn
Conditionnel Passé composé
echhättbäiginn
duhässbäiginn
hien/si,hatt/ethättbäiginn
mirhättebäiginn
dirhättbäiginn
sihättebäiginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergëff bäi!
Plurielgit-t bäi!
bäiginn
bäiginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnerëmginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzeréckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles