E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchginn durchgeben (D)communiquer (F)
Stammformen duerchginngtt duerchduerchginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn duerch
dugss duerch
hien/si,hatt/etgtt duerch
mirginn duerch
dirgitt duerch
siginn duerch
Prtrit
echgouf duerch
dugoufs duerch
hien/si,hatt/etgouf duerch
mirgoufen duerch
dirgouft duerch
sigoufen duerch
Pass compos
echhunnduerchginn
duhuesduerchginn
hien/si,hatt/ethuetduerchginn
mirhunnduerchginn
dirhuttduerchginn
sihunnduerchginn
Plus-que-parfait
echhatduerchginn
duhasduerchginn
hien/si,hatt/ethatduerchginn
mirhatenduerchginn
dirhatduerchginn
sihatenduerchginn
Futur I
echwäert duerchginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif duerch
dugifs duerch
hien/si,hatt/etgif duerch
mirgifen duerch
dirgift duerch
sigifen duerch
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchginn
dugéifsduerchginn
hien/si,hatt/etgéifduerchginn
mirgéifenduerchginn
dirgéiftduerchginn
sigéifenduerchginn
Conditionnel Pass compos
echhttduerchginn
duhssduerchginn
hien/si,hatt/ethttduerchginn
mirhttenduerchginn
dirhttduerchginn
sihttenduerchginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff duerch!
Plurielgitt duerch!
duerchginn
duerchginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles