E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erginn ergeben (D)se rendre (F)
Stammformen erginnergtterginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerginn
duergs-s
hien/si,hatt/etergtt
mirerginn
dirergit-t
sierginn
Prtrit
echergouf
duergouf-s
hien/si,hatt/etergouf
mirergouf-en
dirergouf-t
siergouf-en
Pass compos
echhunnerginn
duhueserginn
hien/si,hatt/ethueterginn
mirhunnerginn
dirhutterginn
sihunnerginn
Plus-que-parfait
echhaterginn
duhaserginn
hien/si,hatt/ethaterginn
mirhatenerginn
dirhaterginn
sihatenerginn
Futur I
echwäert erginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echergif
duergif-s
hien/si,hatt/etergif
mirergif-en
dirergif-t
siergif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferginn
dugéifserginn
hien/si,hatt/etgéiferginn
mirgéifenerginn
dirgéifterginn
sigéifenerginn
Conditionnel Pass compos
echhtterginn
duhsserginn
hien/si,hatt/ethtterginn
mirhttenerginn
dirhtterginn
sihttenerginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierergff!
Plurielergit-t!
erginn
erginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles