E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraginn hereingeben, einreichen (D)remettre, dposer (F)
Stammformen eraginngtt eraneraginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn eran
dugs-s eran
hien/si,hatt/etgtt eran
mirginn eran
dirgit-t eran
siginn eran
Prtrit
echgouf eran
dugouf-s eran
hien/si,hatt/etgouf eran
mirgouf-en eran
dirgouf-t eran
sigouf-en eran
Pass compos
echhunneraginn
duhueseraginn
hien/si,hatt/ethueteraginn
mirhunneraginn
dirhutteraginn
sihunneraginn
Plus-que-parfait
echhateraginn
duhaseraginn
hien/si,hatt/ethateraginn
mirhateneraginn
dirhateraginn
sihateneraginn
Futur I
echwäert eraginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eraginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif eran
dugif-s eran
hien/si,hatt/etgif eran
mirgif-en eran
dirgif-t eran
sigif-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaginn
dugéifseraginn
hien/si,hatt/etgéiferaginn
mirgéifeneraginn
dirgéifteraginn
sigéifeneraginn
Conditionnel Pass compos
echhtteraginn
duhsseraginn
hien/si,hatt/ethtteraginn
mirhtteneraginn
dirhtteraginn
sihtteneraginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff eran!
Plurielgit-t eran!
eraginn
eraginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles