E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermginn wiedergeben (D)rendre (F)
Stammformen ermginngtt ermermginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn erm
dugss erm
hien/si,hatt/etgtt erm
mirginn erm
dirgitt erm
siginn erm
Prtrit
echgouf erm
dugoufs erm
hien/si,hatt/etgouf erm
mirgoufen erm
dirgouft erm
sigoufen erm
Pass compos
echhunnermginn
duhuesermginn
hien/si,hatt/ethuetermginn
mirhunnermginn
dirhuttermginn
sihunnermginn
Plus-que-parfait
echhatermginn
duhasermginn
hien/si,hatt/ethatermginn
mirhatenermginn
dirhatermginn
sihatenermginn
Futur I
echwäert ermginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif erm
dugifs erm
hien/si,hatt/etgif erm
mirgifen erm
dirgift erm
sigifen erm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermginn
dugéifsermginn
hien/si,hatt/etgéifermginn
mirgéifenermginn
dirgéiftermginn
sigéifenermginn
Conditionnel Pass compos
echhttermginn
duhssermginn
hien/si,hatt/ethttermginn
mirhttenermginn
dirhttermginn
sihttenermginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff erm!
Plurielgitt erm!
ermginn
ermginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles