E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmginn wiedergeben (D)rendre (F)
Stammformen erėmginngėtt erėmerėmginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echginn erėm
dugės-s erėm
hien/si,hatt/etgėtt erėm
mirginn erėm
dirgit-t erėm
siginn erėm
Prétérit
echgouf erėm
dugouf-s erėm
hien/si,hatt/etgouf erėm
mirgouf-en erėm
dirgouf-t erėm
sigouf-en erėm
Passé composé
echhunnerėmginn
duhueserėmginn
hien/si,hatt/ethueterėmginn
mirhunnerėmginn
dirhutterėmginn
sihunnerėmginn
Plus-que-parfait
echhaterėmginn
duhaserėmginn
hien/si,hatt/ethaterėmginn
mirhatenerėmginn
dirhaterėmginn
sihatenerėmginn
Futur I
echwäert erėmginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgéif erėm
dugéif-s erėm
hien/si,hatt/etgéif erėm
mirgéif-en erėm
dirgéif-t erėm
sigéif-en erėm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmginn
dugéifserėmginn
hien/si,hatt/etgéiferėmginn
mirgéifenerėmginn
dirgéifterėmginn
sigéifenerėmginn
Conditionnel Passé composé
echhätterėmginn
duhässerėmginn
hien/si,hatt/ethätterėmginn
mirhättenerėmginn
dirhätterėmginn
sihättenerėmginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergėff erėm!
Plurielgit-t erėm!
erėmginn
erėmginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbäiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzeréckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles