E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofginn heruntergeben (D)
Stammformen erofginngtt eroferofginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn erof
dugs-s erof
hien/si,hatt/etgtt erof
mirginn erof
dirgit-t erof
siginn erof
Prtrit
echgouf erof
dugouf-s erof
hien/si,hatt/etgouf erof
mirgouf-en erof
dirgouf-t erof
sigouf-en erof
Pass compos
echhunnerofginn
duhueserofginn
hien/si,hatt/ethueterofginn
mirhunnerofginn
dirhutterofginn
sihunnerofginn
Plus-que-parfait
echhaterofginn
duhaserofginn
hien/si,hatt/ethaterofginn
mirhatenerofginn
dirhaterofginn
sihatenerofginn
Futur I
echwäert erofginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif erof
dugif-s erof
hien/si,hatt/etgif erof
mirgif-en erof
dirgif-t erof
sigif-en erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofginn
dugéifserofginn
hien/si,hatt/etgéiferofginn
mirgéifenerofginn
dirgéifterofginn
sigéifenerofginn
Conditionnel Pass compos
echhtterofginn
duhsserofginn
hien/si,hatt/ethtterofginn
mirhttenerofginn
dirhtterofginn
sihttenerofginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff erof!
Plurielgit-t erof!
erofginn
erofginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles