E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechginn weggeben (D)dpenser, se sparer de (F)
Stammformen ewechginngtt ewechewechginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn ewech
dugss ewech
hien/si,hatt/etgtt ewech
mirginn ewech
dirgitt ewech
siginn ewech
Prtrit
echgouf ewech
dugoufs ewech
hien/si,hatt/etgouf ewech
mirgoufen ewech
dirgouft ewech
sigoufen ewech
Pass compos
echhunnewechginn
duhuesewechginn
hien/si,hatt/ethuetewechginn
mirhunnewechginn
dirhuttewechginn
sihunnewechginn
Plus-que-parfait
echhatewechginn
duhasewechginn
hien/si,hatt/ethatewechginn
mirhatenewechginn
dirhatewechginn
sihatenewechginn
Futur I
echwäert ewechginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif ewech
dugifs ewech
hien/si,hatt/etgif ewech
mirgifen ewech
dirgift ewech
sigifen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechginn
dugéifsewechginn
hien/si,hatt/etgéifewechginn
mirgéifenewechginn
dirgéiftewechginn
sigéifenewechginn
Conditionnel Pass compos
echhttewechginn
duhssewechginn
hien/si,hatt/ethttewechginn
mirhttenewechginn
dirhttewechginn
sihttenewechginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff ewech!
Plurielgitt ewech!
ewechginn
ewechginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles