E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortginn weggeben (D)donner, se sparer de (F)
Stammformen fortginngtt fortfortginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgi fort
dugs-s fort
hien/si,hatt/etgtt fort
mirgi fort
dirgit-t fort
sigi fort
Prtrit
echgouf fort
dugouf-s fort
hien/si,hatt/etgouf fort
mirgouf-e fort
dirgouf-t fort
sigouf-e fort
Pass compos
echhufortginn
duhuesfortginn
hien/si,hatt/ethuetfortginn
mirhufortginn
dirhuttfortginn
sihufortginn
Plus-que-parfait
echhatfortginn
duhasfortginn
hien/si,hatt/ethatfortginn
mirhatefortginn
dirhatfortginn
sihatefortginn
Futur I
echwäert fortginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif fort
dugif-s fort
hien/si,hatt/etgif fort
mirgif-e fort
dirgif-t fort
sigif-e fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortginn
dugéifsfortginn
hien/si,hatt/etgéiffortginn
mirgéifefortginn
dirgéiftfortginn
sigéifefortginn
Conditionnel Pass compos
echhttfortginn
duhssfortginn
hien/si,hatt/ethttfortginn
mirhättefortginn
dirhttfortginn
sihättefortginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff fort!
Plurielgit-t fort!
fortginn
fortginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles