E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtginn zurckgeben (D)rendre (F)
Stammformen hanneschtginngtt hanneschthanneschtginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn hannescht
dugss hannescht
hien/si,hatt/etgtt hannescht
mirginn hannescht
dirgitt hannescht
siginn hannescht
Prtrit
echgouf hannescht
dugoufs hannescht
hien/si,hatt/etgouf hannescht
mirgoufen hannescht
dirgouft hannescht
sigoufen hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtginn
duhueshanneschtginn
hien/si,hatt/ethuethanneschtginn
mirhunnhanneschtginn
dirhutthanneschtginn
sihunnhanneschtginn
Plus-que-parfait
echhathanneschtginn
duhashanneschtginn
hien/si,hatt/ethathanneschtginn
mirhatenhanneschtginn
dirhathanneschtginn
sihatenhanneschtginn
Futur I
echwäert hanneschtginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif hannescht
dugifs hannescht
hien/si,hatt/etgif hannescht
mirgifen hannescht
dirgift hannescht
sigifen hannescht
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtginn
dugéifshanneschtginn
hien/si,hatt/etgéifhanneschtginn
mirgéifenhanneschtginn
dirgéifthanneschtginn
sigéifenhanneschtginn
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtginn
duhsshanneschtginn
hien/si,hatt/ethtthanneschtginn
mirhttenhanneschtginn
dirhtthanneschtginn
sihttenhanneschtginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff hannescht!
Plurielgitt hannescht!
hanneschtginn
hanneschtginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles