E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matginn mitgeben (D)donner (F)
Stammformen matginngtt matmatginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgi mat
dugs-s mat
hien/si,hatt/etgtt mat
mirgi mat
dirgit-t mat
sigi mat
Prtrit
echgouf mat
dugouf-s mat
hien/si,hatt/etgouf mat
mirgouf-e mat
dirgouf-t mat
sigouf-e mat
Pass compos
echhumatginn
duhuesmatginn
hien/si,hatt/ethuetmatginn
mirhumatginn
dirhuttmatginn
sihumatginn
Plus-que-parfait
echhatmatginn
duhasmatginn
hien/si,hatt/ethatmatginn
mirhatematginn
dirhatmatginn
sihatematginn
Futur I
echwäert matginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif mat
dugif-s mat
hien/si,hatt/etgif mat
mirgif-e mat
dirgif-t mat
sigif-e mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatginn
dugéifsmatginn
hien/si,hatt/etgéifmatginn
mirgéifematginn
dirgéiftmatginn
sigéifematginn
Conditionnel Pass compos
echhttmatginn
duhssmatginn
hien/si,hatt/ethttmatginn
mirhättematginn
dirhttmatginn
sihättematginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff mat!
Plurielgit-t mat!
matginn
matginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles