E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verginn vergeben (D)adjuger, donner, pardonner (F)
Stammformen verginnvergttverginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverginn
duvergss
hien/si,hatt/etvergtt
mirverginn
dirvergitt
siverginn
Prtrit
echvergouf
duvergoufs
hien/si,hatt/etvergouf
mirvergoufen
dirvergouft
sivergoufen
Pass compos
echhuverginn
duhuesverginn
hien/si,hatt/ethuetverginn
mirhuverginn
dirhuttverginn
sihuverginn
Plus-que-parfait
echhatverginn
duhasverginn
hien/si,hatt/ethatverginn
mirhateverginn
dirhatverginn
sihateverginn
Futur I
echwäert verginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echvergif
duvergifs
hien/si,hatt/etvergif
mirvergifen
dirvergift
sivergifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverginn
dugéifsverginn
hien/si,hatt/etgéifverginn
mirgéifeverginn
dirgéiftverginn
sigéifeverginn
Conditionnel Pass compos
echhttverginn
duhssverginn
hien/si,hatt/ethttverginn
mirhätteverginn
dirhttverginn
sihätteverginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergff!
Plurielvergitt!
verginn
verginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles