E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ginn geben (D)donner (F)to give (E)
Stammformen ginngttginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn
dugs-s
hien/si,hatt/etgtt
mirginn
dirgit-t
siginn
Prtrit
echgouf
dugouf-s
hien/si,hatt/etgouf
mirgouf-en
dirgouf-t
sigouf-en
Pass compos
echhuginn
duhuesginn
hien/si,hatt/ethuetginn
mirhuginn
dirhuttginn
sihuginn
Plus-que-parfait
echhatginn
duhasginn
hien/si,hatt/ethatginn
mirhateginn
dirhatginn
sihateginn
Futur I
echwäert ginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif
dugif-s
hien/si,hatt/etgif
mirgif-en
dirgif-t
sigif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifginn
dugéifsginn
hien/si,hatt/etgéifginn
mirgéifeginn
dirgéiftginn
sigéifeginn
Conditionnel Pass compos
echhttginn
duhssginn
hien/si,hatt/ethttginn
mirhätteginn
dirhttginn
sihätteginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff!
Plurielgit-t!
ginn
ginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles