E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glac-éier-en etw. gefrieren (D)glacer (F)
Stammformen glac-éier-englac-éier-tglac-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglac-éier-en
duglac-éier-s
hien/si,hatt/etglac-éier-t
mirglac-éier-en
dirglac-éier-t
siglac-éier-en
Passé composé
echhuglac-éier-t
duhuesglac-éier-t
hien/si,hatt/ethuetglac-éier-t
mirhuglac-éier-t
dirhuttglac-éier-t
sihuglac-éier-t
Plus-que-parfait
echhatglac-éier-t
duhasglac-éier-t
hien/si,hatt/ethatglac-éier-t
mirhateglac-éier-t
dirhatglac-éier-t
sihateglac-éier-t
Futur I
echwäert glac-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert glac-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglac-éier-en
dugéifsglac-éier-en
hien/si,hatt/etgéifglac-éier-en
mirgéifeglac-éier-en
dirgéiftglac-éier-en
sigéifeglac-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättglac-éier-t
duhässglac-éier-t
hien/si,hatt/ethättglac-éier-t
mirhätteglac-éier-t
dirhättglac-éier-t
sihätteglac-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglac-éier!
Plurielglac-éier-t!
glac-éier-t
glac-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles