E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausgläich-en ausgleichen, wettmachen (D)compenser, équilibrer, égaliser (F)
Stammformen ausgläich-engläich-t ausausge-glach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgläich-en aus
dugläich-s aus
hien/si,hatt/etgläich-t aus
mirgläich-en aus
dirgläich-t aus
sigläich-en aus
Passé composé
echhunnausge-glach
duhuesausge-glach
hien/si,hatt/ethuetausge-glach
mirhunnausge-glach
dirhuttausge-glach
sihunnausge-glach
Plus-que-parfait
echhatausge-glach
duhasausge-glach
hien/si,hatt/ethatausge-glach
mirhatenausge-glach
dirhatausge-glach
sihatenausge-glach
Futur I
echwäert ausgläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-glach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgläich-en
dugéifsausgläich-en
hien/si,hatt/etgéifausgläich-en
mirgéifenausgläich-en
dirgéiftausgläich-en
sigéifenausgläich-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-glach
duhässausge-glach
hien/si,hatt/ethättausge-glach
mirhättenausge-glach
dirhättausge-glach
sihättenausge-glach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergläich aus!
Plurielgläich-t aus!
ausge-glach
ausgläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gläich-enugläich-envergläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles