E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ugläich-en angleichen (D)ajuster, harmoniser (F)
Stammformen ugläich-engläich-t unuge-glach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgläich-en un
dugläich-s un
hien/si,hatt/etgläich-t un
mirgläich-en un
dirgläich-t un
sigläich-en un
Passé composé
echhunnuge-glach
duhuesuge-glach
hien/si,hatt/ethuetuge-glach
mirhunnuge-glach
dirhuttuge-glach
sihunnuge-glach
Plus-que-parfait
echhatuge-glach
duhasuge-glach
hien/si,hatt/ethatuge-glach
mirhatenuge-glach
dirhatuge-glach
sihatenuge-glach
Futur I
echwäert ugläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-glach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifugläich-en
dugéifsugläich-en
hien/si,hatt/etgéifugläich-en
mirgéifenugläich-en
dirgéiftugläich-en
sigéifenugläich-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-glach
duhässuge-glach
hien/si,hatt/ethättuge-glach
mirhättenuge-glach
dirhättuge-glach
sihättenuge-glach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergläich un!
Plurielgläich-t un!
uge-glach
ugläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgläich-engläich-envergläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles