E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech zerbäiss-en zerbeißen (D)mordre (F)to break with the teeth (E)
Stammformen sech zerbäiss-ensech zerbäiss-tzerbass sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerbäiss-e mech
duzerbäis-s dech
hien/si,hatt/etzerbäiss-t sech
mirzerbäiss-en eis
dirzerbäiss-t iech
sizerbäiss-e sech
Passé composé
echhumechzerbass
duhuesdechzerbass
hien/si,hatt/ethuetsechzerbass
mirhunneiszerbass
dirhuttiechzerbass
sihusechzerbass
Plus-que-parfait
echhatmechzerbass
duhasdechzerbass
hien/si,hatt/ethatsechzerbass
mirhateneiszerbass
dirhatiechzerbass
sihatesechzerbass
Futur I
echwäert zerbäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbäiss-en
dugéifszerbäiss-en
hien/si,hatt/etgéifzerbäiss-en
mirgéifenzerbäiss-en
dirgéiftzerbäiss-en
sigéifenzerbäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechzerbass
duhässdechzerbass
hien/si,hatt/ethättsechzerbass
mirhätteneiszerbass
dirhättiechzerbass
sihättesechzerbass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbäissdech!
Plurielzerbäiss-tiech!
zerbass
zerbäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäiss-enbäiss-enderduerchbäiss-endrabäiss-enduerchbäiss-enerofbäiss-enfestbäiss-enofbäiss-enopbäiss-enubäiss-enverbäiss-enzoubäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles