E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gläichen gleichen (D)ressembler (F)to resemble (E)
Stammformen gläichengläichtgeglach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgläichen
dugläichs
hien/si,hatt/etgläicht
mirgläichen
dirgläicht
sigläichen
Passé composé
echhugeglach
duhuesgeglach
hien/si,hatt/ethuetgeglach
mirhugeglach
dirhuttgeglach
sihugeglach
Plus-que-parfait
echhatgeglach
duhasgeglach
hien/si,hatt/ethatgeglach
mirhategeglach
dirhatgeglach
sihategeglach
Futur I
echwäert gläichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geglach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgläichen
dugéifsgläichen
hien/si,hatt/etgéifgläichen
mirgéifegläichen
dirgéiftgläichen
sigéifegläichen
Conditionnel Passé composé
echhättgeglach
duhässgeglach
hien/si,hatt/ethättgeglach
mirhättegeglach
dirhättgeglach
sihättegeglach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergläich!
Plurielgläicht!
geglach
gläichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgläichenugläichenvergläichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles