E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gläich-en gleichen (D)ressembler (F)to resemble (E)
Stammformen gläich-engläich-tge-glach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgläich-en
dugläich-s
hien/si,hatt/etgläich-t
mirgläich-en
dirgläich-t
sigläich-en
Passé composé
echhuge-glach
duhuesge-glach
hien/si,hatt/ethuetge-glach
mirhuge-glach
dirhuttge-glach
sihuge-glach
Plus-que-parfait
echhatge-glach
duhasge-glach
hien/si,hatt/ethatge-glach
mirhatege-glach
dirhatge-glach
sihatege-glach
Futur I
echwäert gläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgläich-en
dugéifsgläich-en
hien/si,hatt/etgéifgläich-en
mirgéifegläich-en
dirgéiftgläich-en
sigéifegläich-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-glach
duhässge-glach
hien/si,hatt/ethättge-glach
mirhättege-glach
dirhättge-glach
sihättege-glach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergläich!
Plurielgläich-t!
ge-glach
gläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgläich-enugläich-envergläich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles