E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glänzen glänzen (D)briller (F)
Stammformen glänzenglänztgeglänzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglänzen
duglänz
hien/si,hatt/etglänzt
mirglänzen
dirglänzt
siglänzen
Passé composé
echhugeglänzt
duhuesgeglänzt
hien/si,hatt/ethuetgeglänzt
mirhugeglänzt
dirhuttgeglänzt
sihugeglänzt
Plus-que-parfait
echhatgeglänzt
duhasgeglänzt
hien/si,hatt/ethatgeglänzt
mirhategeglänzt
dirhatgeglänzt
sihategeglänzt
Futur I
echwäert glänzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geglänzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglänzen
dugéifsglänzen
hien/si,hatt/etgéifglänzen
mirgéifeglänzen
dirgéiftglänzen
sigéifeglänzen
Conditionnel Passé composé
echhättgeglänzt
duhässgeglänzt
hien/si,hatt/ethättgeglänzt
mirhättegeglänzt
dirhättgeglänzt
sihättegeglänzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglänz!
Plurielglänzt!
geglänzt
glänzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles