E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gléck-en glücken (D)réussir (F)
Stammformen gléck-engléck-tge-gléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgléck-en
dugléck-s
hien/si,hatt/etgléck-t
mirgléck-en
dirgléck-t
sigléck-en
Passé composé
echsige-gléck-t
dubassge-gléck-t
hien/si,hatt/etassge-gléck-t
mirsige-gléck-t
dirsiddge-gléck-t
sisige-gléck-t
Plus-que-parfait
echwarge-gléck-t
duwaarsge-gléck-t
hien/si,hatt/etwarge-gléck-t
mirwarege-gléck-t
dirwaartge-gléck-t
siwarege-gléck-t
Futur I
echwäert gléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gléck-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgléck-en
dugéifsgléck-en
hien/si,hatt/etgéifgléck-en
mirgéifegléck-en
dirgéiftgléck-en
sigéifegléck-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-gléck-t
duwiersge-gléck-t
hien/si,hatt/etwierge-gléck-t
mirwierege-gléck-t
dirwiertge-gléck-t
siwierege-gléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergléck!
Plurielgléck-t!
ge-gléck-t
gléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verongléck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles