E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gleewen glauben (D)croire (F)
Stammformen gleewengleeftgegleeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgleewen
dugleefs
hien/si,hatt/etgleeft
mirgleewen
dirgleeft
sigleefen
Pass compos
echhugegleeft
duhuesgegleeft
hien/si,hatt/ethuetgegleeft
mirhugegleeft
dirhuttgegleeft
sihugegleeft
Plus-que-parfait
echhatgegleeft
duhasgegleeft
hien/si,hatt/ethatgegleeft
mirhategegleeft
dirhatgegleeft
sihategegleeft
Futur I
echwäert gleewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgleewen
dugéifsgleewen
hien/si,hatt/etgéifgleewen
mirgéifegleewen
dirgéiftgleewen
sigéifegleewen
Conditionnel Pass compos
echhttgegleeft
duhssgegleeft
hien/si,hatt/ethttgegleeft
mirhättegegleeft
dirhttgegleeft
sihättegegleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergleef!
Plurielgleeft!
gegleeft
gleewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles