E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gleew-en glauben (D)croire (F)
Stammformen gleew-engleef-tge-gleef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgleew-en
dugleef-s
hien/si,hatt/etgleef-t
mirgleew-en
dirgleef-t
sigleew-en
Pass compos
echhuge-gleef-t
duhuesge-gleef-t
hien/si,hatt/ethuetge-gleef-t
mirhuge-gleef-t
dirhuttge-gleef-t
sihuge-gleef-t
Plus-que-parfait
echhatge-gleef-t
duhasge-gleef-t
hien/si,hatt/ethatge-gleef-t
mirhatege-gleef-t
dirhatge-gleef-t
sihatege-gleef-t
Futur I
echwäert gleew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgleew-en
dugéifsgleew-en
hien/si,hatt/etgéifgleew-en
mirgéifegleew-en
dirgéiftgleew-en
sigéifegleew-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gleef-t
duhssge-gleef-t
hien/si,hatt/ethttge-gleef-t
mirhättege-gleef-t
dirhttge-gleef-t
sihättege-gleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergleef!
Plurielgleef-t!
ge-gleef-t
gleew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles