E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glėnner-en glänzen (D)briller (F)
Stammformen glėnner-englėnner-tge-glėnner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglėnner-en
duglėnner-s
hien/si,hatt/etglėnner-t
mirglėnner-en
dirglėnner-t
siglėnner-en
Passé composé
echhuge-glėnner-t
duhuesge-glėnner-t
hien/si,hatt/ethuetge-glėnner-t
mirhuge-glėnner-t
dirhuttge-glėnner-t
sihuge-glėnner-t
Plus-que-parfait
echhatge-glėnner-t
duhasge-glėnner-t
hien/si,hatt/ethatge-glėnner-t
mirhatege-glėnner-t
dirhatge-glėnner-t
sihatege-glėnner-t
Futur I
echwäert glėnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glėnner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglėnner-en
dugéifsglėnner-en
hien/si,hatt/etgéifglėnner-en
mirgéifeglėnner-en
dirgéiftglėnner-en
sigéifeglėnner-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-glėnner-t
duhässge-glėnner-t
hien/si,hatt/ethättge-glėnner-t
mirhättege-glėnner-t
dirhättge-glėnner-t
sihättege-glėnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglėnner!
Plurielglėnner-t!
ge-glėnner-t
glėnner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles