E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glėschten gelüsten, sehnsüchtig wünschen (D)envier (F)
Stammformen glėschtenglėschtgeglėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglėschten
duglėschts
hien/si,hatt/etglėscht
mirglėschten
dirglėscht
siglėschten
Passé composé
echhugeglėscht
duhuesgeglėscht
hien/si,hatt/ethuetgeglėscht
mirhugeglėscht
dirhuttgeglėscht
sihugeglėscht
Plus-que-parfait
echhatgeglėscht
duhasgeglėscht
hien/si,hatt/ethatgeglėscht
mirhategeglėscht
dirhatgeglėscht
sihategeglėscht
Futur I
echwäert glėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geglėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglėschten
dugéifsglėschten
hien/si,hatt/etgéifglėschten
mirgéifeglėschten
dirgéiftglėschten
sigéifeglėschten
Conditionnel Passé composé
echhättgeglėscht
duhässgeglėscht
hien/si,hatt/ethättgeglėscht
mirhättegeglėscht
dirhättgeglėscht
sihättegeglėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglėscht!
Plurielglėscht!
geglėscht
glėschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
glėschteren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles